2011 CEMC Gauss (Grade 8) Problems/Problem 2

Revision as of 16:39, 20 April 2025 by Anabel.disher (talk | contribs) (Created page with "==Problem== Ground beef sells for <math>\$5.00</math> per kg. How much does <math>12</math> kg of ground beef cost? <math> \text{ (A) }\ \$5.00 \qquad\text{ (B) }\ \$12.00\q...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Problem

Ground beef sells for $$5.00$ per kg. How much does $12$ kg of ground beef cost?

$\text{ (A) }\  $5.00 \qquad\text{ (B) }\ $12.00\qquad\text{ (C) }\ $60.00\qquad\text{ (D) }\ $17.00\qquad\text{ (E) }\ $2.40$

Solution

To get the total cost of all the ground beef, we would need to multiply the amount of kilograms of ground beef by the cost for only one kilogram of ground beef. This means that we have:

$$5.00 \frac{1}{kg} \times 12 kg = \boxed {\textbf {(C) } $60.00}$

~anabel.disher